19 aplikacji przydatnych w podróży dookoła świata

Podczas trzytygodniowych poszukiwań jachtu w Noumei mieliśmy trochę czasu na nadrabianie blogowych zaległości. Tak powstała lista aplikacji na smartfona, które bardzo przydają nam się w podróży. Aplikacji takich, jak Couchsurfing, Google Maps, czy Booking.com nie wymieniam, raczej skupiłem się na mniej oczywistych. Kolejność przypadkowa.

1. AirMap

Aplikacja dla droniarzy. Dzięki niej można sprawdzić, gdzie latanie jest zabronione.

2. Army Knife

Zawiera przydatne funkcje takie, jak: konwerter jednostek, poziomica, linijka itd.

3. CamperMate

Aplikacja przydatna w Nowej Zelandii i Australii. Zawiera szczegółowo opisane campingi, oficjalne i nie tylko.

4. CamScanner

Używamy jej do robienia skanów dokumentów, które wychodzą prawie jak z normalnego skanera.

5. XE Currency

Bardzo wygodny konwerter walut.

6. Decathlon

Dzięki aplikacji nie trzeba mieć przy sobie karty klienta Decathlon. Ten sklep sportowy odwiedzamy na całym świecie, a dzięki karcie stałego klienta gromadzimy punkty, które potem możemy wymienić na rabaty, a do reklamowania produktów nie potrzebujemy rachunków.

7. Hitchhiking Maps

Aplikacja stworzona na podstawie miejsc do łapania stopa umieszczonych na HitchWiki.org

8. iOverlander

Apka przeznaczona raczej dla podróżników przemierzających świat w camperach, ale my też z niej dużo skorzystaliśmy. Mapa miejsc jest tworzona przez użytkowników i zawiera tanie i darmowe miejsca na nocleg, atrakcje, niebezpieczeństwa i wiele więcej.

9. iPolak

Stworzona przez MSZ zawiera większość podstawowych informacji o chyba wszystkich państwach świata.

10. OsmAnd

Doskonałe mapy offline. Darmowa jest wersja z max. ośmioma pobraniami map. Można to obejść, ale wersja premium kosztowała 16 PLN za dożywotnią licencję, więc się szarpnęliśmy.

11. MAPS.ME

Druga aplikacja z mapami offline, której używamy. Jest trochę uboższa, niż OsmAnd, ale czasem jest w niej zaznaczone coś, czego na OsmAndzie nie ma i odwrotnie. Dodatkowo pliki z mapami ważą dużo mniej i nie ma limitu pobrań.

12. Polarsteps

Moja ulubiona aplikacja. Pozwala tworzyć dokładną trasę podróży na podstawie lokalizacji GPS. Można dodawać zdjęcia i opisy. Rezultat możecie zobaczyć w zakładce „Nasza trasa”.

13. SkySafari

Apka dla fanów nocnej fotografii i obserwacji nocnego nieba. Pomaga zidentyfikować gwiazdy widoczne na niebie i pokazuje, kiedy i w którym miejscu na niebie konkretne konstelacje będą widoczne.

14. Sunrise Sunset

Pokazuje, o której godzinie w danym miejscu wschodzi i zachodzi słońce, księżyc i inne ciała niebieskie. Z tej apki nie jestem do końca zadowolony, gdyż słabo działa bez internetu, ale nie znalazłem lepszej alternatywy.

15. Travel Money

Dzięki niej mamy kontrolę nad wydatkami. Można dzielić je na kategorie, apka obsługuje także różne waluty. Wersja darmowa pozwala tylko na 20 wpisów, ale płatna kosztowała nas tylko 8 PLN. Szata graficzna jest mocno oldschoolowa, ale funkcjonalność się liczy. Gdyby nie ona, pewnie nie pamiętalibyśmy o spisywaniu wszystkich wydatków i nie udałoby się stworzyć tak rzetelnego podsumowania finansowego podróży po Ameryce Łacińskiej.

16. WhatsApp

Komunikator internetowy umożliwiający nam kontakt z rodziną i znajomymi. Nie wiem czemu, WhatsApp nie jest zbyt popularny w Polsce. Korzysta natomiast z niego prawie cały świat (oprócz Chin oczywiście), jest prosty, darmowy i nie jest tak zaśmiecony reklamami i funkcjami społecznościowymi, jak Messenger.

17. Windscribe VPN

Przyjemny, nowoczesny i darmowy VPN na telefon i komputer. Po rejestracji dostajemy 10 GB transferu miesięcznie. Przydaje się, gdy mamy wątpliwości, co do bezpieczeństwa sieci oraz w Chinach. Pamiętajcie, żeby bez włączonego VPN-a nie logować się do banku przez publiczne Wi-Fi! I nie chodzi mi tu o darmowe hot-spoty, ale również np. o internet w hostelu.

18. WPS WPA Tester

W teorii jest to apka do testowania zabezpieczeń Waszego Wi-Fi. W praktyce – umożliwia podłączenie się do słabo zabezpieczonych sieci. Udawało nam się podłączyć do około 15% sieci, do których próbowaliśmy. Nigdy nie udało się podłączyć do routerów z domyślną konfiguracją, czyli do sieci o nazwie np. NETGEAR-391-1Axf itd. Raczej działało dla urządzeń konfigurowanych przez właścicieli restauracji lub hosteli. Uwaga: „testowana” sieć musi mieć włączoną możliwość podłączenia przez WPS.

19. Skype

Skype ma wielką zaletę – umożliwia połączenia na polskie numery stacjonarne i komórkowe za grosze. My doładowujemy konto za 15 PLN i płacimy 0,15 PLN za rozpoczęcie rozmowy i 0,07 PLN za każdą minutę. Przydaje się to do wszelkich kontaktów z bankami, urzędami, ubezpieczycielem i osobami, które nie korzystają z komunikatorów internetowych.

A jakie są Wasze ulubione aplikacje przydatne podczas podróży?

Leave a Reply